| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Minimum Operating Pressure | 1bar |
| Pressure Type | Relative Pressure |
| Connection | G 1/4 |
| Type | Pressure Switch |
| Voltage Rating | 250V |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| IP Rating | IP65 |
| Pressure Setting Range | 1 → 10bar |
| Minimum Pressure Setting | 1bar |
| Maximum Pressure Setting | 10bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.