| Function | 5/2 |
| Connection Port Thread | G 1/4 |
| Actuation Type | Solenoid/Spring |
| Manufacturer Series | MNH |
| Mounting Style | NAMUR |
| Solenoid Voltage | 12 V dc, 24 V dc, 110 V ac, 230V ac |
| Solenoid Fitted | Yes |
| Number of Ports | 5/2 |
| Maximum Flow Rate | 1250L/min |
| Solenoid Power Consumption | 3W |
| Minimum Operating Pressure | 2bar |
| Thread Size | 1/4in |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Operating Pressure | 10bar |
| Thread Standard | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.