| Function | 3/2 NC |
| Connection Port Thread | G 1/8 |
| Actuation Type | Pneumatic |
| Mounting Style | Base Mount |
| Number of Ports | 3/2 |
| Body Material | Aluminium |
| Maximum Flow Rate | 740NL/min |
| Minimum Operating Pressure | 2bar |
| Thread Size | 1/8in |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Configuration | 3/2 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Number of Positions | 1 |
| Maximum Operating Pressure | 10bar |
| Thread Standard | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.