| Threaded Connections | R 1/4 Male |
| Connection Type | Threaded |
| Maximum Operating Pressure | 1.6 bar |
| Manufacturer Series | 61B2 |
| Threaded Connection - Gender | Male |
| Threaded Connection Size | 1/4in |
| Minimum Operating Pressure | 0.63bar |
| Threaded Connection Type | R |
| Body Material | Brass |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.