| Connection Port Thread | G 1/4 |
| Function | 3/2 Closed, Monostable |
| Thread Size | 1/4in |
| Thread Standard | G |
| Manufacturer Series | HEE |
| Maximum Operating Pressure | 16 bar |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Ports | 3 |
| Model Number p | 172959 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.