| Inlet Connection Type | Threaded |
| Material | Aluminium |
| Tube Inlet Connection | 1.5in |
| Manufacturer Series | MA |
| Type | Quietaire Heavy Duty Silencers |
| Maximum Input Pressure | 20bar |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Threaded Inlet Connection Thread Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Threaded Inlet Connection Thread Standard | G |
| Threaded Inlet Connection Thread Size | 11/2 in |
| Body Material | Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.