| Threaded Inlet Connection | G 1/4 Male |
| Inlet Connection Type | Threaded |
| Material | Plastic |
| Tube Inlet Connection | 0.25in |
| Manufacturer Series | M/S |
| Type | Porous Plastic Silencers |
| Maximum Input Pressure | 10bar |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Body Material | Plastic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.