| Threaded Inlet Connection | G 1/8 Male |
| Inlet Connection Type | Threaded |
| Material | PE |
| Manufacturer Series | UO |
| Type | Silencer |
| Maximum Input Pressure | 8bar |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Threaded Inlet Connection Thread Gender | Male |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Threaded Inlet Connection Thread Standard | G |
| Threaded Inlet Connection Thread Size | 1/8 in |
| Standards Met | CRC2 FN 940070 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.