| Tube Connection | Push In 6mm |
| Tube Connection - Tube Size | 6mm |
| Threaded Connection | G 1/8 Male |
| Threaded Connection - Thread Size | 1/8in |
| Manufacturer Series | QSRL |
| Material | PBT |
| Maximum Operating Pressure | 14 bar |
| Maximum Rotational Speed | 500rpm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Threaded Connection - Gender | Male |
| Standards Met | ISO8573-1:2010 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.