| Threaded Connection | BSPT 1 1/2 in |
| Coupling Gender | Male |
| Connection Standard | ISO 228 Class A |
| Thread Size | 1.5in |
| Coupling Type | Quick Connect Coupling |
| Connection Type | Thread |
| Material | Polypropylene Resin |
| Thread Standard | BSPT |
| Maximum Operating Pressure | 7bar |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Seal Material | Nitrile NBR |
| Maximum Operating Temperature | 100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.