| Threaded Connection | G 1/8 Male |
| Coupling Gender | Male |
| Thread Size | 1/8in |
| Connection Type | Threaded |
| Hose Barb Connection | 1/8in |
| Material | Brass |
| Thread Gender | Male |
| Thread Standard | BSP |
| Maximum Operating Pressure | 15bar |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Seal Material | NBR |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.