| Port Connection | NPT 1/4 |
| Typical Flow | 300 L/min |
| Manufacturer Series | AMG |
| Element Material | Resin |
| Port Connection Thread Size | 1/4 in |
| Minimum Operating Temperature | +5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Operating Pressure | 1 MPa, 1.5 MPa |
| Port Connection Thread Standard | NPT |
| Minimum Operating Pressure | 0.05MPa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.