| Port Connection | G 3/4 |
| Typical Flow | 1500 L/min |
| Manufacturer Series | Excelon Plus |
| Element Material | Carbon |
| Port Connection Thread Size | 3/4 in |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Operating Pressure | 1 MPa |
| Port Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Pressure | 0.3bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.