| Port Connection | G 1/4 |
| Maximum Outlet Pressure | 1MPa |
| Minimum Outlet Pressure | 0.1MPa |
| Maximum Input Pressure | 10bar |
| Manufacturer Series | MS |
| Port Connection Thread Size | 1/4 in |
| Typical Flow Rate | 1800L/min |
| Port Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Overall Dimensions | 57 x 40.2 x 150mm |
| Overall Height | 150mm |
| Overall Length | 57mm |
| Overall Width | 40.2mm |
| Model Number p | 8099359 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.