| Port Connection | BSPP 3/8 |
| Port Connection Thread Size | 3/8 in |
| Manufacturer Series | P32 |
| Maximum Flow Rate | 70SCFM |
| Drain Type | None |
| Port Connection Thread Standard | BSPP |
| Maximum Operating Pressure | 17 bar |
| Maximum Operating Temperature | +65.5°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Bowl Material | Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.