| Manufacturer Series | BK3 |
| Number of Ports | 3-way |
| Connection Port Thread | G 1/4 |
| Body Material | Steel |
| Seal Material | Nitrile Rubber (Stem Seal), POM-Mos2 (Ball Seal) |
| Maximum Operating Pressure | 500bar |
| Thread Standard | G |
| Thread Size | 1/4in |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.