| Connector A | Straight G 1/2 Female |
| Connector B | Straight G 1/2 Female |
| Overall Length | 856mm |
| Inside Diameter | 1/2in |
| Maximum Operating Pressure | 275bar |
| Inner Hose Material | Synthetic Rubber |
| Reinforcing Material | Steel |
| Cover Material | Synthetic Rubber |
| Connector B - Thread Standard | G |
| Connector B - Thread Size | 1/2in |
| Connector A - Thread Standard | G |
| Connector B - Gender | Female |
| Connector B - Angle | Straight |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Connector A - Gender | Female |
| Connector A - Thread Size | 1/2in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.