| Connector A | NPT 3/8 Male |
| Connector A - Thread Size | 3/8 - NPTin |
| Hydraulic Fitting Type | Hydraulic Filling & Drain Plug |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Chromium 6 |
| Connector A - Gender | Male |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Maximum Operating Temperature | 104°C |
| Minimum Operating Temperature | 8°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.