| Maximum Operating Pressure | 700 bar |
| Single Or Two Speed | Two |
| Usable Oil Capacity | 2200cm³ |
| Cylinder Stroke | 25.4mm |
| Displacement per Stroke 1st Stage | 16.22cm³ |
| Displacement per Stroke 2nd Stage | 2.46cm³ |
| Maximum Handle Effort | 47kg |
| Dimensions | 539 x 146 x 174mm |
| Weight | 10.9kg |
| Height | 174mm |
| Width | 146mm |
| Length | 539mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.