| Stroke | 60mm |
| Capacity | 50t |
| Closed Height | 125mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 185mm |
| Cylinder Effective Area | 70cm² |
| Oil Capacity | 425cm³ |
| Outside Diameter | 127mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 12kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.