| Stroke | 11mm |
| Capacity | 22t |
| Closed Height | 52mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 63mm |
| Cylinder Effective Area | 33cm² |
| Oil Capacity | 37cm³ |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 2.8kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.