| Stroke | 16mm |
| Capacity | 100t |
| Closed Height | 87mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 103mm |
| Cylinder Effective Area | 139cm² |
| Oil Capacity | 223cm³ |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 15kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.