| Stroke | 150mm |
| Capacity | 22t |
| Closed Height | 318mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Hollow Pulling Cylinder |
| Extended Height | 468mm |
| Cylinder Effective Area | 32cm² |
| Oil Capacity | 474cm³ |
| Outside Diameter | 105mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 16.4kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.