| Stroke | 100mm |
| Capacity | 50t |
| Closed Height | 230mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 330 mm |
| Cylinder Effective Area | 71cm² |
| Oil Capacity | 709cm³ |
| Outside Diameter | 135mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 9.5kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.