| Stroke | 60mm |
| Capacity | 32t |
| Closed Height | 119mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | HLS |
| Extended Height | 179mm |
| Cylinder Effective Area | 45.6cm² |
| Oil Capacity | 274cm³ |
| Outside Diameter | 102mm |
| Maximum Operating Pressure | 10000 psi |
| Weight | 7kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.