| Stroke | 40mm |
| Capacity | 10t |
| Closed Height | 95mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | HLS |
| Extended Height | 135mm |
| Cylinder Effective Area | 14.4cm² |
| Oil Capacity | 58cm³ |
| Outside Diameter | 70mm |
| Maximum Operating Pressure | 10000 psi |
| Weight | 2.4kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.