| Stroke | 12mm |
| Capacity | 10t |
| Closed Height | 43mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | RSM |
| Extended Height | 54mm |
| Cylinder Effective Area | 14.5cm² |
| Oil Capacity | 18cm³ |
| Outside Diameter | 82 x 55mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 1.4kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.