| Stroke | 16mm |
| Capacity | 5t |
| Closed Height | 41mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | RC |
| Extended Height | 57mm |
| Cylinder Effective Area | 6.5cm² |
| Oil Capacity | 10cm³ |
| Outside Diameter | 58mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 1kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.