| Stroke | 50mm |
| Capacity | 25t |
| Closed Height | 165mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | RC |
| Extended Height | 215mm |
| Cylinder Effective Area | 33.2cm² |
| Oil Capacity | 166cm³ |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 6.4kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.