| Pump Type | Diaphragm |
| Drive Type | Electric |
| Maximum Flow Rate | 10.8L/min |
| Maximum Head | 28m |
| Maximum Working Pressure | 20 bar |
| Input Connection | 1/2 in NPT |
| Output Connection | 1/2 in NPT |
| IP Rating | IP44 |
| Series | AD550 |
| Maximum Fluid Temperature | +60°C |
| Supply Voltage | 230 V |
| Input Power | 33W |
| Input Thread Standard or Connection Type | NPT |
| Output Connection Size | 1/2in |
| Input Connection Size | 1/2in |
| Output Thread Standard or Connection Type | NPT |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.