| Pump Type | Diaphragm |
| Drive Type | Air |
| Maximum Flow Rate | 19L/min |
| Maximum Working Pressure | 100 psi |
| Input Connection | 1/4 in Hose Barb |
| Output Connection | 3/8 in Hose Barb |
| Series | G57C |
| Maximum Fluid Temperature | +49°C |
| Body Material | PP |
| Wetted Materials | Hasteloy C, PP, Santoprene, Viton |
| Input Thread Standard or Connection Type | Hose Barb |
| Output Connection Size | 3/8in |
| Input Connection Size | 1/4in |
| Output Thread Standard or Connection Type | Hose Barb |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.