| Pump Type | Peristaltic |
| Drive Type | Electric |
| Maximum Flow Rate | 0.06L/min |
| Maximum Head | 10m |
| Maximum Working Pressure | 1 bar |
| Series | R2550 |
| Maximum Fluid Temperature | +40°C |
| Body Material | ABS, PC |
| Supply Voltage | 12 V dc |
| Input Power | 6W |
| Output Connection Size | 6mm |
| Input Connection Size | 4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.