| Maximum Head | 30m |
| Maximum Working Pressure | 6 bar |
| Connection | 1/2 in G |
| Housing Material | Cast Iron |
| Maximum Temperature | +100°C |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Thread Size | 1/2in |
| Thread Standard | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.