| Trap Type | Float & Thermostatic |
| Connection | 1 in BSP Female |
| Orientation | Horizontal, Vertical |
| Maximum Working Pressure | 14 bar |
| Maximum Temperature | +198°C |
| Body Material | SG Iron |
| Gasket Material | Graphite, Stainless Steel |
| Connection Size | 1in |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.