| Trap Type | Inverted Bucket |
| Connection | 3/4 in BSP Female |
| Orientation | Horizontal |
| Maximum Working Pressure | 12 bar |
| Maximum Temperature | +250°C |
| Body Material | Iron |
| Connection Size | 3/4in |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.