| Supply Voltage | 110 V ac |
| Number of Ports | 3 |
| Connection Size | 1/8in |
| Connection | 1/8 in G Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | Common |
| Suitable Applications | Water |
| Type | 3/2 |
| Orifice Diameter | 1.5mm |
| Series | VX31 |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature Range | -20 → +60 °C |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.