| Supply Voltage | 110 V ac |
| Number of Ports | 3 |
| Connection Size | 1/4in |
| Connection | 1/4 in Rc Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC, NO |
| Suitable Applications | Air |
| Type | 3/2 |
| Series | VT317 |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Maximum Working Pressure | 9 bar |
| Operating Temperature Range | 0 → +50 °C |
| Thread Standard or Connection Type | Rc |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Opening Time | 30ms |
| Maximum Closing Time | 30ms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.