| Supply Voltage | 24 V dc |
| Number of Ports | 3 |
| Connection Size | 1/8in |
| Connection | 1/8 in Rc |
| Operation | Pilot |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Air, Inlet Gas |
| Type | 3/2 |
| Orifice Diameter | 10mm |
| Series | VQZ100 |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Maximum Working Pressure | 7 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → +50 °C |
| Thread Standard or Connection Type | Metric |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Opening Time | 10ms |
| Maximum Closing Time | 10ms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.