| Supply Voltage | 12 V dc |
| Number of Ports | 3 |
| Operation | Direct |
| Suitable Applications | Air, Inert Gas, Low Vacuum |
| Type | 3/2 |
| Series | S070 |
| Body Material | Resin |
| Maximum Working Pressure | 3 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → +50 °C |
| Thread Standard or Connection Type | Metric |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Opening Time | 5ms |
| Maximum Closing Time | 3ms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.