| Supply Voltage | 24 V dc |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 1/8in |
| Connection | 1/8 in Rc |
| Operation | Solenoid |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Air, Inert Gas |
| Orifice Diameter | 4mm |
| Series | PVQ31 |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 1.2 bar |
| Operating Temperature Range | 0 → +50 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.