| Supply Voltage | 12 V dc |
| Number of Ports | 3 |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | Universal |
| Suitable Applications | Air, Water, Pure Water, Diluent, Cleaning Solvent |
| Type | 3/2 |
| Orifice Diameter | 1.1mm |
| Series | LVM09 |
| Body Material | PBT |
| Maximum Working Pressure | 2 bar |
| Operating Temperature Range | 0 → +50 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.