| Supply Voltage | 220 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection | 1 in G |
| Operation | Pilot |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Gas, Liquid |
| Series | SOL |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 12 bar |
| Operating Temperature Range | -20 → +90 °C |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Flow Factor (Kv) | 11m³/h |
| Flow Factor Kv | 11m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.