| Supply Voltage | 24 V dc |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 3/4in |
| Connection | 3/4 in G |
| Operation | Pilot |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Compressed Air |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 20mm |
| Body Material | Aluminium |
| Maximum Working Pressure | 8 bar |
| Operating Temperature Range | -20 → 85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Flow Factor Kv | 18m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.