| Supply Voltage | 12 V dc |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 1/2in |
| Connection | 1/2 in BSP |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Water |
| Type | 2/2 |
| Body Material | Polyamide |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature Range | Maximum of +60 °C |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
| Connection Gender | Male |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.