| Supply Voltage | 115 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 3/8in |
| Connection | 3/8 in BSP |
| Operation | Solenoid |
| Default Valve Position | NC |
| Type | 2 (Port) |
| Body Material | Aluminium |
| Maximum Working Pressure | 240 bar |
| Operating Temperature Range | -40 → 100 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.