| Supply Voltage | 24 V ac |
| Number of Ports | 3 |
| Connection Size | 1/4in |
| Connection | 1/4 in G Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Air, Oil, Water |
| Type | 3/2 |
| Orifice Diameter | 2.4mm |
| Series | E314K |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 10 (Air) bar, 6 (Oil) bar, 8 (Water) bar |
| Operating Temperature Range | -25 → +90 °C |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Maximum Opening Time | 25ms |
| Flow Factor Kv | 0.17m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.