| Supply Voltage | 230 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 3/4in |
| Connection | 3/4 in Rp Female |
| Operation | Pilot |
| Default Valve Position | NO |
| Suitable Applications | Air, Inert Gas, Oil, Water |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 19mm |
| Series | 210 |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 16 bar |
| Operating Temperature Range | -20 → +75 °C |
| Thread Standard or Connection Type | Rp |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Maximum Opening Time | 120ms |
| Maximum Closing Time | 120ms |
| Flow Factor Kv | 4.7m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.