| Supply Voltage | 230 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Gas, Liquid |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 2.7mm |
| Series | D118 |
| Body Material | PEI |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → +60 °C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Opening Time | 25ms |
| Maximum Closing Time | 25ms |
| Flow Factor Kv | 0.23m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.