| Supply Voltage | 230 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 1in |
| Connection | 1 in G Female |
| Operation | Pilot |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Hot Oil with Additives |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 20mm |
| Series | 6213 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature Range | Maximum of +55 °C |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Maximum Opening Time | 4s |
| Maximum Closing Time | 4s |
| Flow Factor Kv | 8.3m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.