| Supply Voltage | 230 V ac |
| Number of Ports | 3 |
| Connection Size | 1/4in |
| Connection | 1/4 in G Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NO/NC |
| Suitable Applications | Aggressive Media |
| Type | 3/2 |
| Orifice Diameter | 3mm |
| Series | 0124 |
| Body Material | PP |
| Maximum Working Pressure | 6 bar |
| Operating Temperature Range | Maximum of +55 °C |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Maximum Opening Time | 15ms |
| Maximum Closing Time | 15ms |
| Flow Factor Kv | 0.25m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.